Treci la conținut

Fluxul Ambalaje

Ambalaje

Sticle, cutii, folii și pungi: după folosire devin deșeuri de ambalaje, care se gestionează corect.

Ce intră aici

  • Ambalaje de hârtie și carton

    cutii de carton, hârtie de ambalat

    800 lei/t

  • Ambalaje de materiale plastice

    sticle PET, pungi, folii

    4.000 lei/t

  • Ambalaje de lemn

    paleți, lăzi

    1.100 lei/t

  • Ambalaje metalice

    doze, conserve, folie de aluminiu

    1.400 lei/t

  • Ambalaje de sticlă

    sticle, borcane

    1.600 lei/t

Cum se calculează

  1. Cantitatea pusă pe piață
  2. Tariful categoriei
  3. Contribuția ta

Tarife

  • Ambalaje de hârtie și carton800 lei/t
  • Ambalaje de materiale plastice4.000 lei/t
  • Ambalaje de lemn1.100 lei/t
  • Ambalaje metalice1.400 lei/t
  • Ambalaje de sticlă1.600 lei/t
Temei legalLegea nr. 209/2016HG 561/2020